Jasełka

13

Jasełka to widowisko przedstawiające historię narodzenia Chrystusa. Nazwa ta pochodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego „żłób”. Ale tradycja wystawiania jasełek nie wywodzi się z Polski, lecz z Włoch. Przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu.

W  naszej szkole jasełka zostały wystawione tradycyjnie jak każdego roku. Uczniowie klas gimnazjalnych wcielili się w role Maryi i Józefa, który szukał miejsca dla brzemiennej żony i znalazł tylko ubogą szopę ze zwierzętami. Trzej Królowie złożyli dzieciątku dary – mirrę, kadzidło i złoto. Pojawił się też Herod, który próbował zgładzić nowo narodzone dziecię i został pokonany przez śmierć i diabła.

Przedstawienie uświetnił koncert kolęd w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

To właśnie tego wieczoru,

Gdy mróz lśni jak gwiazda na dworze,

Przy stołach są miejsca dla obcych,

Bo nikt być samotnym nie może.

 

To właśnie tego wieczoru,

Gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,

W serca złamane i smutne

Po cichu wstępuje otucha.

 

To właśnie tego wieczoru

Zło ze wstydu umiera,

Widząc jak silna i piękna

Jest Miłość, gdy pięści rozwiera.

 

To właśnie tego wieczoru,

Od bardzo wielu wieków,

Pod dachem tkliwej kolędy

Bóg się rodzi w człowieku.

1 2 3 4 5 6 8 9 10 11 12 14 15 16 17

Bookmark the permalink.

Comments are closed