Delegacja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dobrej na uroczystościach patriotycznych w Bykowcach

Dnia 10 września br. w Bykowcach odbyła się uroczystość patriotyczna ku czci żołnierzy tylnej straży 6 Pułku Strzelców Podhalańskich, którzy w 1939 roku zginęli w potyczce z Niemcami, osłaniając odwrót swojego oddziału. Ponieważ kultywowanie pamięci o naszych bohaterach jest moralnym obowiązkiem każdego Polaka, należy młodemu pokoleniu przypominać o  pełnej poświęcenia postawie przodków, którzy bez wahania oddawali życie za ojczyznę i swoich współbraci. Podhalańczycy pod dowództwem ppor. rezerwy Mariana Zaremby podjęli nierówną walkę z wrogiem, zadając mu dotkliwe straty. Niestety, zabrakło amunicji, dlatego polscy żołnierze rozpoczęli odwrót. Na posterunku pozostał dowódca, który ranny, dostał się do niewoli. Brutalnie przesłuchiwany, został zastrzelony przez niemieckiego oficera. Ciało bohaterskiego Polaka pozostawiono na drodze i dopiero po kilku dniach pozwolono go pochować. Wraz z ppor. Zarembą zginęło jeszcze pięciu żołnierzy. Wszyscy spoczywają na cmentarzu w Bykowcach.  Dla uczczenia ich pamięci w roku 1971 powstał pomnik, który jest miejscem corocznych uroczystości patriotycznych ku czci poległych żołnierzy. Od kilku lat w tych uroczystościach bierze udział młodzież ze szkoły w Dobrej. Również w bieżącym roku uczniowie wraz  dyrektorem szkoły panią Anną Kornasiewicz, księdzem Witoldem Płocicą oraz panem Zbigniewem Plebanem opiekunem pocztu sztandarowego czynnie włączyli się w obchody 80 rocznicy września 1939 roku, składając kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym śmierć  żołnierzy. Następnie spod pomnika nastąpiło przejście na miejscowy cmentarz, gdzie po krótkiej modlitwie odbył się apel poległych, oddano salwę honorową  oraz złożono wieńce na grobach poległych. Końcowa część  pobytu w Bykowcach miała mniej oficjalny charakter. Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na wojskową grochówkę. Udział w uroczystości był dla uczniów ciekawą lekcją historii.DSCN1942 DSCN1947 DSCN1941 DSCN1930 DSCN1926 DSCN1923

Bookmark the permalink.

Comments are closed